Idea Projektu

Głównym celem projektu jest określenie potencjału i perspektyw wykorzystania odpadów z kopalń węgla jako alternatywnego źródła surowców krytycznych (CRM), w szczególności pierwiastków ziem rzadkich (REE), oraz opracowanie efektywnej metody ich odzysku. Przedmiotem badań będą odpady górnicze pochodzące z wydobycia węgla kamiennego i brunatnego, składowane głównie na hałdach, w obszarach rekultywacji oraz z bieżącej produkcji. Dla opracowanej technologii zostanie przeprowadzona kompleksowa analiza techniczna, ekonomiczna (TEA) i oddziaływania na środowisko (LCA) w celu budowy demonstracyjnej i przemysłowej instalacji do odzyskiwania CRM z odpadów górniczych. Ze względu na to, że tego rodzaju odpady znajdują się w regionach przechodzących transformację, gdzie przemysł wydobywczy węgla funkcjonował i funkcjonuje nadal, obszary te stanowią naturalne miejsce do budowy takiej instalacji. Biorąc pod uwagę ogromne zasoby odpadów górniczych, budowa tego typu instalacji do odzyskiwania CRM przyczyni się do poprawy sytuacji tych regionów i zminimalizuje wpływ zamkniętych kopalń na warunki społeczno-ekonomiczne mieszkańców.

Project idea graph

Aby osiągnąć główny cel projektu, konieczne jest zrealizowanie następujących celów cząstkowych:

  • Odpowiedni dobór próbek, pobranie próbek i kompleksowa analiza fizykochemiczna i geotechniczna próbek pochodzących z odpadów górniczych i bieżącej produkcji (węgiel kamienny i brunatny), w szczególności w celu określenia zawartości surowców krytycznych (CRM).
  • Przeprowadzenie szeregu badań naukowych mających na celu określenie i optymalizację odpowiednich metod i technik w celu wyboru i stworzenia efektywnego systemu technologicznego do sprawnego odzyskiwania CRM z odpadów górniczych.
  • Przygotowanie i dostarczenie kompleksowego studium techniczno-ekonomicznego (TEA) i oceny ekologicznej (LCA) w celu budowy instalacji do odzyskiwania CRM w skali demonstracyjnej (10 Mg/h surowców) i przemysłowej (100 Mg/h).